Ana içeriğe atla

HER BİRİMİZ BİRER BÜYÜCÜ MÜYÜZ? YEŞİM TÜRKÖZ:BÜYÜ DÜKKANI KİTAP İNCELEMESİ- Sema Gündoğdu

 

HER BİRİMİZ BİRER BÜYÜCÜ MÜYÜZ? YEŞİM TÜRKÖZ:BÜYÜ DÜKKANI KİTAP İNCELEMESİKendimi bildim bileli bir şeyler yazıyorum ve bir kısmını da paylaşıyorum fakat şu ana kadar hiç kitap incelemesi yazmamıştım. Bu ayki temamız kitap incelemesi dendiğinde biraz endişelendim bu yüzden. Çünkü her kitabın ayrı bir izi kalır bende ve bunları doğrudan aktarmak konusunda hep tereddüt etmişimdir. 

Artık bu zinciri kırmak zamanıdır diyerek bir şeyler çiziktireceğim şimdi!

Bu ayki temamız doğrultusunda sizlere bahsetmek istediğim kitap klinik psikolog ve psikodramatist Yeşim Türköz tarafından yazılmış ve Epsilon yayınevinden çıkmış olan "Büyü Dükkanı"

Kitabın adında büyü geçtiğine bakmayın zira büyü deyince çoğumuzun aklına somut bir şeylerin yoktan var edilmesi veya da değiştirilmesi geliyor olsa da bu kitaptaki büyü sözcüğü fantastik anlamından çok soyut anlamda kişinin bir şeylerin farkına varmasını sağlamak amacıyla Hanna Weiner tarafından geliştirilmiş bir psikodrama tekniği olan magic box'tan esinlenilmiş.

Bu teknik çoğunlukla grup terapilerinde uygulanmakta olup hayali bir dükkan kurgulanır. Terapist satıcı ve katılımcılar müşteri rolünde bulunur.

Büyü dükkanının özelliği insanın isteyebileceği her şeyin bulunabildiği bir dükkan olmasıdır ancak buna karşın müşteriler dükkandan istediklerini almak üzere gelmiş olsalar bile en önemli şart kişilerin büyü dükkanından en iyi alışverişi yaparak ayrılması zorunluluğudur. Çünkü her zaman en çok istenen şey en iyi şey değildir. Bu nedenle satıcı ve müşteri arasında görece uzun süren bir pazarlık yapılır. Ve bu pazarlık sırasınca müşteri istediği şeyi gerçekten isteyip istemediğinin farkına varır. Bunu sağlayan en önemli etkense pazarlığın temelini oluşturan istenen şeye karşı ödenecek olan bedeldir.

Büyü dükkanındaki alışverişlerde müşteriler hem maddi hem manevi isteklerle buraya gelmiş olsalar da manevi bir bedel ödemeleri gerekir.

İşte söz konusu kitapta da Yeşim Türköz bu teknikten esinlenerek kurguladığı sekiz öyküsünü sunuyor bizlere.

Gerçek hayatta bileşenlerini terapist ve danışanların oluşturduğu büyü dükkanını kitapta büyü vadisi denen uzak bir yerde bulunan, ulaşımı kolay olmayan ve yaşlı biri tarafından işletilen somut bir kulübe olarak görüyoruz.

Başrolümüz olan yaşlı satıcı yıllardır bu işi yapmaktadır ve en önemli gayesi müşterilerinin alabilecekleri en iyi şeyle ayrılmasının yanında hayatlarında birden fazla kez büyü dükkanına uğramamalarını sağlayabilmektir. Çünkü ikinci defa büyü dükkanına bir müşterinin gelmesi demek asıl istediği şeyin ilk gelişinde aldığı şey olmadığı ve satıcının da iyi bir satıcı olmadığı demektir.

Öyküler boyunca satıcı müşterilerinin gelişini camdan takip ederek ilk izleniminden hareketle müşterisiyle yapacağı pazarlığa karşı zihnini boşaltmakta ve zihinsel bir egzersiz yapmaktadır.

Kitaptaki tüm öyküleri özetlemek gibi bir niyetim yok çünkü her birinde de ayrı ayrı öznel olarak kişilerin kendinden parçalar bulabileceğine inanıyorum ve bu çıkarımların keyfini sizlere bırakıyorum ancak kitaba daha detaylı bir kapı aralayabilmek adına 'şifre' başlıklı beşinci öyküden kısaca bahsetmek istiyorum.

Bu öyküyü seçmemin nedeni karakterin düşüncelerinin diğer öykülerdekilere kıyasla daha yaygın görülen düşünceler olması ve aslında basit olan çözümün çoğu kişi tarafından göz ardı edilmesi.

Söz konusu öyküde büyü dükkanına gelen bir kadın şanssız olduğunu ve hayatı boyunca şanslı olduğunu düşündüğü kişilere imrendiğini çünkü yalnızca şanslı olan kişilerin mutlu olduğunu düşünmektedir.

Satıcı ise istediği şansı müşterisine vermeden önce bedel olarak müşterisinin hayatındaki mutlu anlarını istemektedir ve bu anları teker teker düşünüp hiçbirini atlamadan hepsiyle vedalaşması gerektiğini söylemektedir.

Hiçbir zaman mutlu olmadığını düşünen müşteriye başta kolay gibi gözüken bu bedel zaman aktıkça ve kişi geçmişine daldıkça ödenmesi zor bir bedele dönüşmektedir.

Hikayenin sonunda müşteri kadın aslında başkalarının hayatına pembe gözlüklerle bakarken kendi hayatına siyah gözlüklerle bakmakta olduğunu fark etmiş ve yaşadığı mutlu anları bedel olarak vermek istemediğine karar vererek istediği şanstan vazgeçmiş ve asıl almak istediği şeyin şans değil kendi hayatındaki şanslı hissedebileceği anların farkında olmak olduğunu görmüştür.

Günlük hayatta da bu böyle değil midir?

Birçoğumuz kendi potansiyellerimizi gözardı eder ve başkaları olmak isteriz. Oysa her birimiz kendimiz olarak varız ve başkaları gibi değil de kendimiz olarak hayalimizdeki prototipe uygun hedefler koyarak onu yakalama yönünde yol almalı yani birine benzeyerek değil de kendimiz olarak imrendiğimiz bir kişiliğe dönüşmeliyiz.

Kısacası gerek kendini kabul yönünde birçok ilham verici mesajlar ve alıntılar barındıran farklı öyküleriyle, gerek akıcı anlatımıyla ve gerekse 136 sayfalık kısa bir kitap olmasıyla  'Büyü Dükkanı' okunması keyif veren bir kitaptı.

Şimdilik benden bu kadar. Umarım bu keyifli kitabı yine keyifli bir biçimde aktarabilmişimdir.

Bir sonraki sayıda görüşmek üzere.
Sema  Gündoğdu

Yorumlar

  1. Sema Hanım yazılarınızı keyifle okuyoruz, lütfen sayılarını artırınız. Farklı bir konsept olarak kitap inceleme çok keyifli ve faydalı olmuş. Bu tarz içerikleri daha çok bekliyoruz. Bahsi geçen kitabı okumaya gidiyorum şu an. Sevgilerle!

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

POPÜLER YAZILAR

NÖROPSİKOLOJİ- Zeynep Şevval BÜYÜKİZGİ

NÖROPSİKOLOJİ Nöropsikoloji Nedir? Psikoloji bilimi, birçok alt dalı olan çok yönlü bir bilim dalıdır. Psikologlar “Örgütsel Psikoloji’den Sosyal Psikoloji’ye”, kendi ilgi ve uzmanlıklarına göre çeşitli alanlarda çalışma imkanına sahiptirler. Nöropsikoloji de bu alanlardan biridir ve alanın diğer alt dallarına göre daha interdisipliner bir yaklaşımla çalışmayı gerektirir. Genel bir tanım olarak nöropsikoloji, beynin yapı ve fonksiyonlarının belirli psikolojik olaylarla olan ilişkisini anlamayı hedefleyen bir psikoloji dalıdır ve psikiyatri, sinirbilim, nöroloji gibi bilim dallarıyla disiplinler arası bir çalışma sergilemektedir. Nöropsikologlar insan zihnini anlamaya çalışırken biyolojik verilerden faydalanırlar. Bunu yaparken sıkça hormonal verilerin ölçümlerinden ve beyin görüntülemelerinden destek alırlar. Beyin faaliyetlerini ölçen ve bu alanda karşımıza en çok çıkan cihazlar “EEG (Elektroensefalografi)” ve “fMRI (fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme)”dır. EEG; be

YOU DİZİSİ PSİKOLOJİK ANALİZİ- MERVE CEREN ŞAFAK

YOU DİZİSİ PSİKOLOJİK ANALİZİ   Duygularımız nelere yol açar? Nasıl sonuçlar doğurur? Duygularımız, bedenimizi ve davranışlarımızı yönlendirebilir. Bazı bireyler duygularını ifade etmeyi yanlış bulur ya da çekinir. Oysa ki o duyguları benimsemeli, kabul etmeliyiz çünkü o duygular bizi biz yapanlardır. Onları hiçe saydıkça bedenimizde olan yerlerini hissetmedikçe daha büyük sorunlar yaşayabiliriz.  Peki bunların YOU dizisiyle ne alakası var? Dünya bu kadar zorlu bir yıldan geçerken bir çoğumuz evlerde yeni diziler izlemeye başladık bu dizilerden bir tanesi de YOU. Dizi birçok insanı etkisi altına aldı ve konusu ile oldukça dikkat çekti. You dizisinin ana karakteri olan Joe Glodberg saplantılı, takipçi bir kişiliği canlandırmakta ve sevdikleri için tüm değer ve yargıları ortadan kaldıran, ilişki dinamiklerini sarsan bir karakterdir. Dizinin bir diğer ana karakteri olan Beck ise yazar olmak isteyen ancak önünde birçok engel bulunan bir kadındır. Jou Glodberg, Beck ile tanıştıktan sonra on

NÖROPSİKOLOJİDE ÇALIŞMA ALANLARI VE STAJ İMKANLARI- FATMA NUR ERGÜN

  NÖROPSİKOLOJİDE ÇALIŞMA ALANLARI VE STAJ İMKANLARI Merhaba sevgili okurlarımız. Uzuun bir aradan sonra tekrar sizlerle buluşmak beni çok heyecanlandırdı. İnşallah sizler de aynı heyecanla yazılarımızı okur ve beğenirsiniz. Gelelim bu sayımızın konusuna gerçi başlıktan anlamışsınızdır ama ben yine de söyleyeyim. Bu ay sizlere psikolojinin en genç alt alanlarından biri olan nöropsikolojiyi tanıtmaya çalışacağım. Nöropsikoloji beynimizin yapısı ve işlevleri ile davranışlarımız ve zihinsel süreçlerimiz arasındaki ilişkiyi inceler. Bu süreçler     dikkat, dil, yönetici işlevler, hafıza, praksis (öğrenilmiş motor aktiviteler), gnosis (beynin daha önceden öğrenilmiş olan bilgileri tanıyabilme yeteneği) ve karar verme yetisi gibi işlevleri kapsamaktadır (Aklınızı Keşfedin, 2020). Aynı zamanda Nöropsikoloji beynimizde oluşan bir deformasyonun bilişsel yeteneklerimiz ve davranışlarımız üzerindeki etkilerini saptamaya çalışan bir alt alandır. Nöropsikolojinin de kendi içinde deneysel, bilişsel,

ÇAVDAR TARLASINDA ÇOCUKLAR- SEVİ SUNAR

                              ÇAVDAR TARLASINDA ÇOCUKLAR     Bu ayın eğlenceli teması için, Amerikalı yazar J. D. Salinger tarafından 1951 yılında yayımlanan Çavdar Tarlasında Çocuklar’ı ele alacağız. Kitap ilk olarak “Gönülçelen” ismiyle çıksa da pek çok sansüre maruz kalarak bugünkü ismini almıştır. Ayrıca sansürlere rağmen, okullarda en çok okutulan kitaplar listesine girmeyi başararak genç kitlelerin severek okuduğu bir kitap haline gelmiştir. İncelemeye başlamadan önce yazmamda yardımcı olan sevgili dostiklerime teşekkürü bir borç bilir, bundan sonra okuyacaklarınızı mümkün olduğunca spoilerdan arındırmaya çalışsam da yine de bir miktar spoiler içereceğini ekleyerek keyifli okumalar dilerim. ^^  Yapıt, 17 yaşındaki kahramanımız Holden Cauldfield’in geç ergenlik döneminde yaşadığı buhranları bilinç akışı tekniği ile birinci ağızdan anlatır. Bu sebeple, Holden’ın hislerini ve psikolojik durumunu tahlil etmek pek de zor değildir. Holden, hızlıca değişen bir ruh haline sahiptir ve içe